Keha ja hingekohtumispaik!

Elujõulised hüdrosoolid ehk taimeveed

Mis on HÜDROSOOLID?

Hüdrosoolid on puhas ja looduslik vesi, mis tekib taimsete materjalide, nagu lehed, lilled, koored, marjad, puit, varred ja juured, aurude destilleerimisel . Neid toodetakse sama destilleerimisprotsessi käigus, mis ekstraheerib ka eeterlikke õlisid.

Sõna HYDROSOL on moodustatud kahe sõna "hydro", mis  tähendab vett, ja "sol", mis tähendab lahust, kombinatsioonist .

Hüdrosoole võib nimetada ka hüdrolaatideks, hüdrolaatideks, destillaatideks, lilleveeks ja kõige sagedamini lillevetteks. Kõiki hüdrosoole pole siiski õige nimetada lilleveeks, sest hüdrosoole saab destilleerida ka taime lehtedest, koorest, vartest, juurtest ja muudest taimeosadest.

 

Värskelt lõigatud taimne materjal pannakse destilleerimispaaki või destilleeritakse. Kui vesi paagis keeb, tõuseb aur taime kaudu üles ja pehmendab eeterlikke õlisid eritavaid spetsialiseeritud lõhnanäärmeid.

Need näärmed, mida nimetatakse näärmeteks- trihhoomideks , on pisikesed, spetsialiseerunud karvataolised kasvud, mida leidub peaaegu kõigi taimede erinevates osades. 

Tõusev aur põhjustab trihoomide lõhkemise, võimaldades neis sisalduvat eeterlikku õli auruna eralduda.

 

See eeterliku õli aur seguneb auruga ja tõuseb kondensatsioonikambri mähistesse , mis on ümbritsetud külma veega. Kondensatsioonipaak jahutab auru ja auru, mis seejärel suunatakse eralduspaaki vee ja eeterliku õli seguna.

 

Eeterliku õli ja vee erikaalu erinevuse tõttu eraldub suurem osa eeterlikust õlist ja hõljub pinnale, kust see eemaldatakse. Minu toote puhul ei eemalda õli. Toode sisaldab õliosakesi.

 

Separaatori põhja jäänud vesi on hüdrosool, mis sisaldab väheses koguses, umbes 0,2% eeterlikke õlisid, mis annavad hüdrosoolidele aromaatse lõhna.

Destilleerimisprotsess muudab värske loodusliku toitaineterikka taimse materjali "tooniliseks" veeks, mis sisaldab taime vees lahustuvaid terapeutilisi omadusi, mida puhas eeterlik õli ei sisalda. 

 

Kuigi eeterlik õli ja hüdrosool on mõlemad  taimede destilleerimise saadused , on  eeterlik õli väga kontsentreeritud õli destilleerimisel ja hüdrosool on  destilleerimisprotsessi veepõhine kõrvalprodukt, mille sees on väga väike kogus eeterlikku õli.

Eeterlikke õlisid ja hüdrosoole on destilleeritud juba tuhandeid aastaid. Huvitav on märkida, et iidsete destilleerijate põhitähelepanu oli pigem hüdrosoolidel, kui eeterlikel õlidel. Kui eeterlikud õlid 1700. aastate lõpus populaarsust kogusid, jäeti läänemaailmas hüdrosoolid kõrvale. Neid peeti eeterlike õlide destilleerimise soovimatuks kõrvalsaaduseks, lihtsateks ülejääkideks.

Kuidas hüdrosoole kasutada?

Hüdrosoolid on palju õrnemad, kui nende eeterlikud õli-analoogid ja erinevalt enamikust eeterlikest õlidest, mida tuleks enne nende nahale kasutamist lahjendada, võib hüdrosoole kasutada otse nahale. Need on üldiselt ohutud igas vanuses, tundliku nahaga inimestele ja isegi lemmikloomadele.

 

Hüdrosoolid võivad olla vähem kontsentreeritud, kuid need võivad pakkuda peent aroomiteraapiat ja omada terapeutilisi eeliseid. 

Igat tüüpi hüdrosool toob nahale oma ainulaadsed eelised. Neid saab kasutada pehme näotooniku või puhastusvahendina, juuste ja peanaha toonikuna või aromaatse uduna.

Neid saab lisada vannidesse või kasutada oma lemmik kreemide segamiseks.

Hüdrosoole saab kasutada ka õhu värskendamiseks, rõivaste värskendamiseks ja juuste lõhnastamiseks. Nende pehme ja peen lõhn võib pakkuda ka õrna  aroomiteraapiat. 

 

Hüdrosoolid on aroomiterapeutide jaoks suurepärane alternatiiv eeterlikele õlidele, et soovitada nende kasutamist veepõhiste terapeutiliste omaduste tõttu haavatavate rühmade, näiteks tulevaste emade, väikelaste, laste ja eakate inimeste seas.

Mis ei ole TÕELISED HÜDROSOOLID?

Eeterlike õlidega lihtsalt segatud vesi:  sageli nimetatakse neid "lilleveeks", neist toodetest saab mõnusaid kehamustreid või ruumi deodorante.

Kuna need EI OLE tõelised hüdrosoolid, puudub neil kogu taime destilleerimisel saadud terapeutiline kasu.

Need lisatud terapeutilised omadused tulenevad destillaadi vees sisalduvatest ainulaadsetest vees lahustuvatest taimekemikaalidest, mida eeterlikus õlis pole.

 

 Eeterlike õlide ja solubilisaatoriga segatud vesi:  Mõnikord lisatakse "lillevette" solubilisaatorit või emulgaatorit, mis aitab eeterlikku õli segada vees. Kuigi on olemas looduslikke solubilisaatoreid, on need enamasti sünteetilised.

 

Katse: raputage pudelit - tõeline hüdrosool ei muutu raputades vahuks. 

Vesi segatud sünteetiliste lõhnaõlidega: see on lihtne ja odav viis lõhnastatud vee valmistamiseks. Paljud neist toodetest sisaldavad sünteetilisi värve.

 

 Lille- või botaanilised leotised : neid nimetatakse ka "taimeteedeks", need on lihtsalt "teed", milles taimne materjal leotatakse vees. 

Paljudel teedel on antibakteriaalsed, põletikuvastased ja / või antioksüdandid. Neid saab kasutada toonikute või õrnade nahapuhastusvahenditena. Neid võib lisada ka näo maskidesse või kasutada nahaärrituse kompressidena.

© 2016-2024 Rapla Elujõu Keskus. Kõik õigused on kaitstud.

Ööbiku 2, Rapla, 79514
+372 53481347

maksekeskus logo small

 

smartpost itella logo small

Sõbrad