Keha ja hingekohtumispaik!

Rollerid

roller

Tundides kasutame ka abivahendeid– rollereid, mis on valmistatud vahtkummist, millest ka nende nimetamine vahurullideks ehk rolleriteks.

Rolleri idee seisneb selles, et see pakub lihastele samasugust mõju kui spordimassaaž.

Füsioterapeudid nimetavad rolleriga erinevate kehaosade rullimist koeteraapiaks. Kõik on kindlasti tundnud massaažis käies valu, kui massöör vajutab teatud kohtadele lihasel. Neid ärritava tundlikkusega punkte pinges lihaskoes nimetatakse nö. valupunktideks. Neid punkte võib tekkida lihastes, kõõlustes ja lihaseid ümbritsevas sidekoelises kirmes ehk faatsias.

„Valupunktid“ tekivad peale füüsilist koormust, kui lihased muutuvad pingutusest lühemaks, toimub lihaskontraktsiooni, kus pinge alla satuvad ka lihaste kinnituskohad. Kui kontraktsioonile vastuliigutust ehk venitust samale lihasele ei toimu, jäävad faatsia ja lihased seda pinget hoidma. See omakorda muudab lihased ja liigesed jäikadeks. Väheliikuvad liigesed ja jäigad lihased piiravad liigutuste amplituuti ning halvendavad liigutuste sooritamist. Eriti võib probleeme tekkida liigeste ja lihaste jäikusega vanemas eas inimestel, kus isegi liikumine võib seetõttu osutuda raskendatuks. Koeteraapia abil paraneb kudede liikuvus ja lihaste elastsus.

Oma keha raskusega rolleri peal lihaste rullimine mõjub nagu massaaž, see on kasulik ja soovitatav kõigile. Roller vabastab põimunud lihaskiude ja aitab viia hapnikurikast verd nendesse lihastesse. Seepärast on roller hea vahend neid pinges punkte vabastama.

Kudede mõjutamine ja lihaste regulaarne venitamine leevendab lihaspingeid ning elastset lihast on seejärel hea venitusse viia. Rolleri kasutamine teeb venitamise toime efektiivsemaks. Rolleriga venitusharjutused aitavad kiirendada verevarustust ja parandada ainevahetust. Sellega väheneb lihasväsimus ning suureneb töövõime.

Peale masseeriva toimega rullimist, saab rollerit edukalt kasutada ka tasakaalu ja stabiliseerivate lihaste treenimiseks. Suure efektiivsuse tagab roller korseti- ja süvalihaste treenimisel.

ROLLERI ÕIGE KASUTAMINE

NB! Rollerit ei tohiks kasutada inimene, kellel on südame- või veresoonkonna haigus või kui kuskil esineb kroonilist valu.

Esmakordselt soovitatakse rolleri treeningut alustada, kui lihased on juba soojad. Alguses võib rolleriga rullimine tunduda pisut ebamugav või isegi valus, eriti kui lihased on väga pinges.

Selleks, et toime oleks tõepoolest efektiivne, tuleb rollerit ka õigesti kasutada. Väga oluline on meeles pidada, et rullida tuleb ainult üle pehmete kudede, mitte üle liigeste. Kui lihases leidub mõni eriti valus koht, soovitatakse püsida valuasendit tekitavas punktis seni kuni see ala pehmeneb. Iga kehaosa tuleks üle rullida mitu korda, kuni tekib tunne, et lihased on lõõgastunud. Rullida tuleb aeglaselt edasi-tagasi mõne sentimeetri kaupa


© 2016-2024 Rapla Elujõu Keskus. Kõik õigused on kaitstud.

Ööbiku 2, Rapla, 79514
+372 53481347

maksekeskus logo small

 

smartpost itella logo small

Sõbrad